همه جا تقارن

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس
عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

برچسب ها

ریاضی دانان چیز های زیادی اختراع کرده اند ، اماتقارن راآن ها نساخته اند . تقارن همه جا هست .در زبان روز مره تقارن را چنین می دانیم که وقتی چیزی رابه دو قسمت کردیم ، یک نیمه انعکاس نیمه ی دیگر باشد .برای مثال ، یک سیب را در نظر بگیرید . ما می دانیم اگر آنرا عمودی از وسط ببریم چه خواهد شد. اما اگر آن را افقی ببریم چه خواهد شد ؟


              

                
                

در بیش تر اجسام پیرامون ما، تقارن یا قرینه بودن وجوددارد .

برای نمونه به هواپیماها و اتو مبیل ها نگاه کنید .سگ ها ،گربه ها ، اشخاص ، درختان ، برگ ها و گل ها .در ریاضیات و فیزیک ، تقارن اهمیت فراوان دارد .


               

                      

                       

اگر چه ریاضی دانان تقارن را اخترع نکرده اند ولی آن هابودند که این مفهوم را تقارن نامیدند . دقت کنید چگونه آن را تعریف می کنند:


             

« در هر چیزی ، تقارن به آن معناست که بتوان آن چیزرا چرخاند ، در آیینه آن را منعکس یا جا به جا کرد یا هرعملی از این قبیل ، بدون آن که ظاهر آن چیز تغییر کند .» بدن انسان  مانند بدن اکثرجانداران دارای یک محور تقارن است ، یعنی یک خط فرضی که بدن را به دو بخش تقسیم می کند ، به گونه ای که یک نیم آن انعکاس کامل نیم دیگراست .این راتقارن آیینه ای یا تقارن راست  چپ می نامند . انسان ها ، ماهیها، حشرات، عنکبوت ها ، پرندگان و پستانداران نیز ، تقارن آیینه ای دارند .   


         

بعضی از چیز ها می توانند دو محور تقارن داشته باشند ، مانند حرف  H  ، که علاوه بر محور تقارن عمودی یک محورتقارن افقی نیز دارد .


لینک را در آدرس بار کپی کرده و به دانش آموز صفحه آموزشی را نشان دهید .

                http://mohtavaonline.ir/upload/symmetry7-sh.swf   

  • مطالب مرتبط
  • . همه کار معلم کار عشق است
  • نویسنده : بازدید : 15 تاريخ : شنبه 29 آبان 1395 ساعت: 22:23
    برچسب‌ها :